Sayfalar

24 Ağustos 2006 Perşembe

SİMLİ KARTPOSTALLAR

Eskiden bayram, yeni yıl geldi mi kartpostal yollardık sevdiklerimize. İlkokuldan liseye kadar azalarak devam etti bu alışkanlık. Listesi olurdu kart gönderileceklerin. Okul çıkışı bir heves koşardım kırtasiyeye. Göndereceğim kişilere göre seçerdim kartpostalları. Kırtasiyelerin kah önünde kah içinde boylu boyunca kartpostal standları olurdu. Çocuk resimlisi, kardan adamlısı, yılbaşı çamlısı ve simlisi.
En çok bu simlileri severdim. Eliniz üstünüz başınız sim içinde kalırdı.Klişe sözler yazardık bunlara en özenli yazımızla:
"Biricik Arkadaşım, yeni yılını kutlar derslerinde başarılar dilerim" yada
“Canım Arkadaşım, Senin ve ailenin Bayramını kutlar, mutluluk ve başarılar dilerim.” yazılırdı.Tanesi 75 kuruştan alınan pullar yalanarak yapıştırılır, postanede sıra beklenirdi “Yurtiçi” kutusunun önünde. Beğendiğimiz kartpostalları biriktirir koleksiyon yapardık, bir şeker ya da çikolata kutusu içinde. Peçete koleksiyonu da olurdu kaçınılmaz biçimde. Misafirliğe gidilen evlerden özenle alınırdı.Kartpostallar eskide kaldılar. Geçmişin, yaşanmış saf dostlukların anıları olarak. Simlerinin parıltısı, bedenlerine göre orantısız büyük kafalı pembe yanaklı sarışın çocukları, gülümseyen noel babaları ile… Durup dururken özledim onları..

1 yorum:

Promosyon Matbaa Hizmetleri dedi ki...

Simli kartpostal yılbaşı ve kar manzaralı kartpostallarına http://www.instagram.com/postcard_kartpostal hesabından ulaşabilir arkadaşlar.