Sayfalar

23 Eylül 2006 Cumartesi

Köpeğinizi sokaklara terk etmeyin

"NOT ALL DOGS GO TO HEAVEN" isimli kampanya; bakamadıkları, birlikte yaşamaktan sıkıldıkları gerekçesi ile köpeklerini sokaklara, açlığa ve ölüme terkeden insanlara sesleniyor. Her yıl bilinçsizce sahiplenilmiş yüzlerce köpek sahipleri artık onlarla oynamak istemedikleri için sokaklara bırakılıyor. Bunlardan birkaçını daha önce gördüm. Nereden mi tanıdım? Benim de bir köpeğim oldu ve tam 12 yıl ailenin bir üyesi olarak bizimle birlikte yaşadı. Dikkatlice bakarsınız çaresizce sahibini arayan, başını oksatmak için sabırsızca sokulan bu köpekleri, sevgiye muhtaç bakan acı dolu gözlerinden tanırsınız.

1 yorum:

gaykedi dedi ki...

Sevgi Gücüm ölen köpeği Cherie için yazmış

Yaşadığı sürece beni ve eşimi hiç kırmadı... Hep sevgi verdi... Hiç şikayet etmedi, istemedi, kızmadı, bağırmadı... Hep yanımızda oldu... Günden güne keyfine, çıkarlarına göre sevgisini değiştirmedi... Küçücük şeylerle mutlu oldu... İsteği olmayınca küsüp kırılmadı... Azla yetindi... Kimseyi yargılamadı, aşağılamadı... Ona yaklaşanlar arasında ayırım yapmadı...
Bir yandan sessiz, kapalı bir kutu gibi ama diğer yandan saflığı ve dürüstlüğüyle de açık bir kitap gibiydi...

İçinde hiçbir kötülük ve art düşünce yoktu...Cherie'den öğreneceğim, örnek alacağım çok şey vardı...Bütün insanlığın bu sevecen, sımsıcacık dostlardan öğreneceği çok şey var. Onları yalnızca izlemek bile ilişkilerimiz ve mutluluğumuz için önemli dersler içerir. Çıkarsız dostlukların, sade arkadaşlıkların, mutlu, uyumlu, huzurlu beraberliklerin gitgide azaldığı, insanların birbirleri ve çevreleriyle barışçı, saygılı ve sevgi dolu ilişkilerinin yitirildiği bu devirde, hayvan dostlarımız bize yol gösterici olabilirler..devamı aşağıda

Cherie'nin iç sezgileriyle yoğurulmuş, fazla sorgulamayan bir bakış açısı ve sade bir yaşamı vardı. Kendini ya da başkasını etkilemek için özel bir çabası yoktu. Yaratılmış olmanın güzelliği ona yeter, eşsiz olduğunu bilirdi. İnsanların iyilik ve sevgi dolu olduklarına inanır, sevmek ve vermekle ilgilenirdi. Kimsenin öfkesine öfkeyle katılmaz, sabır ve sevgiyle yatışmasını beklerdi.

Kin diye bir sorunu yoktu. Kendisi kusurlu olduğu zamanlarda bile sevgiyle yanaşır ve sessizce özür dilerdi. Kıskançlık ve özenme nedir bilmez, nisbet ya da gösteriş yapmaz, kendini başka köpeklerle karşılaştırmaz, yarışa girmez ve kendine olan güvenini hiç kaybetmezdi.Evrendeki birlik ve bütünlüğün farkında, herşeyin ne kadar birbiriyle bağımlı, tek gerçeğin de sevgi olduğunu yaşamıyla göstermek isterdi..

http://gaykedi.blogspot.com/