Sayfalar

12 Eylül 2006 Salı

Trafik

İstanbul'da yaşamanın en büyük bedeli "trafik" olsa gerek. Her sabah ve her akşam istisnasız katlandığımız, randevulara, havaalanına, toplantılara yetişmek için erkenden yola çıkarak saatlerimizi harcadığımız ulaşım çilesi... Bu akşam eşim ve K., Olimpiyat Standı'nda oynanan Galatasaray-Bordeux maçı için 20.15'te yola çıkıp 22.15'te kös kös eve geri döndüler :p Taa Şirinevler'den dönmüşler. Sebep duran, ilerlemeyen, delirten trafik! Evde TV karşısında mis gibi bira içip sohbet ederek maç izlemekde güsel :) yetinmesini bilene... (dakika 89 tek gol yok)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

http://www.milliyet.com.tr/2006/09/13/son/sonspo01.asp

Milliyet Gazetesinden...
Trafik sıkıştı, maç kaçtı!.. Peki Vali ne dedi?

Dün akşam İstanbul Olimpiyat Stadı'nda oynanan Galatasaray-Bordeaux maçında yine trafik rezaleti yaşandı. 73 bin biletin satıldığı maçta yaşanan trafik sıkışıklığı nedeniyle bazı seyirciler ancak karşılaşmanın ikinci yarısında stada girebildi.

Hakemin başlama düdüğünü çaldığı 21.45'te Olimpiyat Stadı'nda 50 bin seyirci bulunuyordu. Dakikalar ilerledikçe tribünler dolmaya devam etti ve ilk yarı biterken seyirci sayısı 70 bini geçti.

Maçtan önce Galatasaray kulübü ve İstanbul Büyükşehir Belediye'si herhangi bir trafik sıkışıklığı yaşanmayacağını açıklamıştı ancak beklenen olmadı. Binlerce araç Olimpiyat Stadı'na ulaşmak için saatlerce trafikte bekledi.

Stada girmek için trafik işkencesi yaşayan taraftarları maç çıkışında da aynı sorun bekliyordu. Binlerce İstanbullu trafik yüzünden evlerine ancak gece yarısı dönebildi.

VALİ NE DEDİ?
İstanbul Valisi Muammer Güler, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray-Bordeoux maçının yapıldığı Atatürk Olimpiyat Stadı'na gidiş ve dönüşlerde yaşanan trafik sıkıntısının, sistemdeki sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş ile statta maç sonrasında yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı yapan Muammer Güler, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, ''Yönlendirmede eksiklikler oldu. Alternatif yol da kullanılmadı. Stat 8 dakikada boşalmasına rağmen taraftarlar bu bölgeden bir türlü ayrılamadı. Toplu taşıma araçlarını kullanmaya ağırlık vermekte yarar var. Bundan sonraki maçlarda aynı sorunların yaşanmayacağını söyleyebilirim'' dedi.

Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki sorunların çözümünün temelinde, buraya metronun gelmesinin yattığını kaydeden Güler, 15 bin aracın bir anda yüklendiği bir trafiğin, dünyanın heryerinde tıkanacağını kaydetti.

TOPBAŞ: ''YÖNLENDİRMEDE EKSİKLİKLER OLDU''
Atatürk Olimpiyat Stadı'na yönelik metro çalışmalarının başladığını ve planlamaya göre 42 ay sonra metronun buraya ulaşacağını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş da bugün yaşanan sıkıntılarda, yönlendirme konusunda eksikliklerinin bulunduğunu söyledi.

TEM'de yaşanan trafik kazası sonrası araçların halen kaldırılamaması nedeniyle sorunun sürdüğünü belirten Topbaş, ''Sistemi iyi oturtmamız gerekiyor. Birçok konu yeniden gözden geçirilecek. Kullanılan 200 İETT otobüsünün yetersiz olduğunu gördük. Bu artırılacak. Ayrıca Şampiyonlar Ligi maçlarının olduğu günlerde TEM'e kamyon ve TIR girişini engellemeyi de planlıyoruz'' diye konuştu.