Sayfalar

8 Kasım 2006 Çarşamba

PRAG

Bayram tatilinde Prag'a gittik. Başta İtalya turu satın alıp, acentadan şüphelendiğimiz için (Bamtur - kesinlikle uzak durulmalı) son anda rotayı Prag'a çevirdik. İyi yapmışız. 2. Dünya Savaşı'nda hasar almayan tek şehir olan Prag'da tarihi doku çok iyi korunmuş. Şehir bir film seti gibi. Büyüleyici bir atmosfer var. Ortaçağ Avrupasında dolaşıyor gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Tur curcunasını sevmediğimiz için Prag'ı kendimiz dolaştık. Melis gitmeden önce çok araştırma yaptığı için, nerede ne yapacağımız ile ilgili bir sürü döküman ve tavsiye ile gittik Prag'a. İnanılmaz çok yürüdük ama süper eğlendik. Prag ile ilgili anlatacak çok şey var, gitmeyi planlayanlar için de tonla tavsiye!

Nerede ne yapılmalı?

Eski Şehir:
- Charles köprüsünden geçilmeli, köprünün başındaki kuleye çıkılmalı ve şehre şöyle bir tepeden bakılmalı.
- Havelka sokağına gidilmeli, burada pazar kurulur, alınacak hediyeler için buradan alışveriş edilmeli. Cafelerde birşeyler atıştırmak koşulu olmadan kahve içmek mümkün!
- Torture Museum (İşkence Müzesi) mutlaka görülmeli. Biraz içiniz kalkacak ama eski çağların ilkel işkencelerine tanık olunmalı
- Meydandaki saat kulesi ve kuledeki saat başı havarilerin geçişi izlenmeli. Meydandaki tıka basa kalabalıktan faydalanarak kapkaç yapan insanlara dikkat edilmeli.
- Bu bölgede özellikle meydanda yemek yenmemeli. Garsonların tabağı bir kafanıza atmadıkları kalıyor. Ayrıca oturup kahve tatlı atıştırmak imkansız. İlla yemek yemelisiniz.
- Döviz bozdurma işlemi "exchange" isimli yerde yapılmalı. Burası şehirdeki en güvenilir döviz bürosu. Dikkat!! Döviz bozdurulan yerlerin önünde bekleyen ve yüksek kurdan para bozacağını söyleyenlere asla takılmayın. Bu konuda herkes bizi uyardı. Bunlar dolandırıcı. 2 Türk'ü dolandırdıklarını gördük. Adamlara Macar parası vermişler :(
- Burada fazla kalmak Gotik Zehirlenmesi! yapabiliyor. Eski Şehirde 1-2 günden fazla takılmak sıkıcı olabilir.

Yeni Şehir (Metro durağı - Mustek)
- Modern bir semt. Bilindik markaların mağazalarını birarada bulabilirsiniz. Boulevard Cafe'ya oturup, güleryüzlü hizmet ile bira içerek cadde seyredilmeli. (Debenhams'ın karşısında)
- Prag'ın geleneksel, meşhur Black Light Theatre bu semtte izlenmeli.
- Ulusal Müze dışarıdan görülüp fotoğraflanmalı. Asla gezmeyin, hayatımda gördüğüm en saçma ve gereksiz müzeydi. İçeride ulusal hiç bişi yok!

Andel (Metro durağı)
- Normal Çek insanlar burada takılıyor. Normal derken turistleri azarlamak yada sömürmek işi ile uğraşmayanları kastediyorum. Üşenmeyin, yemeğinizi burada yiyin. "Potrafena Husa" isimli şık tasarımlı pubda fish and cips yiyip, bira içip mutlu olacak, sempatik garsonlarına tip vermek için can atacaksınız.

2 yorum:

evren dedi ki...

Merhaba oncelikle bir turist rehberi olarak turlarimizda sizin gibi kendi isini kendine basina halleden onceden gidilecek bolge calismasi yapan misafirleri daha fazla gormek isteriz.Bu arada gezi yazilarinizin devamini dilerim.
http://www.ephesuswalks.com

olmadık işler peşinde dedi ki...

Merhaba,
yorumunuz için teşekkür ederim. madem beğendiniz, sürekli yazmayı ertelediğim Budapeşte gezimizi de kaleme alayım ben.. sayenizde günlüğüme eklemiş olurum :)))