Sayfalar

30 Ocak 2007 Salı

Dünyayı nasıl tüketiyoruz böyle?

"An Inconvenient Truth"u bu akşam izledik. 1 saat 15 dakikalık bir belgesel olan film, bilim adamlarının öngördüğü, küresel ısınma sonucunda sadece 10 yıl sonra dünyamızı etkileyecek büyük felaketlerin sebeplerini ve olası sonuçlarını somut kanıtlarla gözler önüne seriyor.

Film; Amerika'nın eski Başkan Yardımcısı Al Gore'un, 2000 yılında George Bush karşısında kaybettiği başkanlık seçiminden sonra politikayı bırakarak, dünyanın dört bir yanında verdiği seminerler ve yaptığı multimedya sunumdan esinlenerek hazırlanmış. Gore; yaşamını dünyamızı bekleyen felaket hakkında toplumu bilinçlendirme çalışmalarına adamış bir kişi olarak, "küresel ısınma"yı ve olası acı sonuçlarını dramatik bir sunumla anlatıyor filmde.

Beklediğimden çok daha farklı bir yapım ile karşılaşsam da (sinema filmi olduğunu sanıyordum) anlatılanlardan ikna oldum, korktum ve endişelendim. Film; bir seminer kaydı havasında, grafikler, veriler ışığında geçiyor. Görsel ve grafik açıdan çok daha çarpıcı hazırlanabilirmiş aslında. Bir de araya sıkıştırılmış Bush karşıtı politik sorgulamalar olmasa daha iyi olurmuş.

Önümüzdeki hafta vizyona girecek bu filmi hepimizin izlemesi ve önlem alması gerekiyor.

Daha fazla bilgi için filmin Türkçe hazırlanmış detaylı web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.iklimkrizi.net

Hiç yorum yok: