Sayfalar

11 Şubat 2007 Pazar

Bolu Dağı Tüneli'nden Geçmek


Yeni açılan tünelden Bolu Dağı'nı 5 dakikada geçtik!

Bolu Dağı; küçüklüğümden beri zar zor aşılan, karda kıyamette yollarda kalınan bir yer. Dönüşü olmayan büyük kazaların, Bakacak'tan yuvarlanan otobüslerin acıklı hikayeleri ile 3. sayfalarda sıkça okuduğumuz hüzünlü yol. Sis lambaları ve sinyalizasyon, unimog'lar, karla mücadele ekipleri... Tüm bunlar Bolu Dağı demekti benim için.

Diğer taraftan mis gibi Varan, Koru Motel, Berceste kahvaltıları, et mangal molaları ve uçsuz bucaksız yeşil ormanlar...

Hafta sonu Ankara'ya giderken, 30 dakikalık Bolu Dağı yolunu yeni açılan tünelden 5 dakikada geçince, bunca şeyi de geride bıraktık bir çırpıda. Şaşkınlık ve hayranlıkla bu muazzam yapıyı izlerken, mutluluktan çok hüzün duydum istemeden.

Bolu Dağı, zorlukları ve güzellikleri ile yaşamın renkli bir köşesiydi. Şimdi bunların hepsi yok oldu. Dümdüz ruhsuz bir otoban ve 3 km'lik bir tünel tüm bunları yuttu. Dağ yolu artık, bir çıkış tabelasının ucundaki uzak, terkedilmiş bir yer sadece. Bundan sonra çok şey değişecek. Tesisler kapanacak, esnaf işsiz kalacak. Sosyal hayat son bulacak.

Aynı "Arabalar" filmindeki "Radyatör Kasabası" gibi ...

Hiç yorum yok: