Sayfalar

20 Mart 2007 Salı

7 yaşındaki çocuğa Kaşağı okumak

30'larında olupta Ömer Seyfettin hikayelerini, hele "Kaşağı"yı okumayan yoktur.

Okuma meraklısı babam, bu yıl ilkokul 1. sınıfa giden ve okumayı yeni yeni öğrenen oğluma, Şubat tatilindeki buluşmalarında bu kitabı hediye etmiş! İçine de not yazmayı ihmal etmemiş: "Okumayı iyice öğrendiğinde okursun oğlum".

Bu akşam Bora'yı yatırırken aklıma geldi bu kitap ve olişle bir anlaşma yaptık. Bundan sonra masalları o bana okuyacak, ben ise ona her akşam 15 sayfa çocuk roman okuyacağım. Bir nevi "arkası yarın" yapacağız.

Neyse ilk kitabımızı yani "Kaşağı"yı okuduk. Kitabın dili çok ağırdı. Yayınevi (Prizma Yayıncılık) sağolsun her sayfada 5-6 yazım hatası yapmıştı. Simultane çeviri yaparcasına okuyup bitirdik. Hikayenin son derece acıklı ama ders verici sonunu okuduğumuzda çocuğum çok üzüldü yazık. Ama bu roman okuma işini de çok sevdi.

Ne mutlu bize ki kitapları çok seven bir çocuk yetiştiriyoruz. Okula gelen her gezici yayınevinden kendisine beğendiği kitapları alan ve serviste, tenefüste bunları binbir gayretle okuyan bir çocuk bu. Hafta sonu kitapevine gidip ona yeni kitaplar, romanlar alacağız.

Okumayı seven bir erkek yetiştirmek bana ayrıca gurur veriyor :)

1 yorum:

kara kitap dedi ki...

kaşağı beni türk yazarlardan soğutan bir kitaptır.bence o yaştaki çocuklara ömer seyfettin,peyami safa,kemalettin tuğcu okutulmamalı.