Sayfalar

20 Temmuz 2007 Cuma

Hatıralar Geçidi

Bayramoğlu'nda sık sık elektrik kesintisi oluyor. Geçen akşam yine bir kesinti sırasında bizim beyle çocukluğumuzu andık. 70'li yıllarda durmadan elektrikler kesilirdi. Böyle zamanlarda annem hemen "Elektrik Kesintisi Hattı"nı arardı :) Şurda oturuyoruz, elektrikler ne zaman gelecek diye sorardı. O zaman ışıldaklar yoktu, önce mumlar yakılır, eğer kesinti uzun sürerse, gaz lambası yada "Lüx Lambası" yakılırdı.

Lüx lambası; piknik tüpüne takılı bir cam fanus ve bezden oluşan, yanarken "tısssss" diye ses çıkartan bir tür ışık kaynağıydı. Eğer çocuksanız ve doğal olarak meraklıysanız, bir süre kullanıldıktan sonra gevrekleşen bu bezi parmaklarınızla sıkarak un ufak edersiniz. Faili meçhul biçimde ardınızda bıraktığınız bu olay, bir-iki tekrardan sonra başınıza patlar elbette.

O akşam aklımıza gelen bir diğer alet "Filit"ti. Yani filit pompası. Bisiklet pompasının ucuna takılı bir hazne içinde sıvı aerosol, yada böcek ilacı olurdu. Rahmetli anneannem pıs - fışşşh, pıs - fışşşh pompalardı bu filiti, haznenin ucundan fışkırırdı içindeki sıvı.
Ya kömürlü ütüye ne demeli? Hafta sonları bahçedeki ocakta yakılan odun ateşinin üzerinde, boyum kadar kazanda, su kaynatırdı anneannem. Sakız gibi beyaz çamaşırlarını bu kazanda kaynatır, asardı. Sonra odun kömürlerini ütünün içine koyar, gülle gibi ağır demir ütü ile ütülerdi kuruyanları.

Hey gidi hey, şaka maka devran değişmiş 34 yılda...

Hiç yorum yok: