Sayfalar

24 Temmuz 2007 Salı

Ulysses Moore ve Ejderhalarla Çalışmak


Okullar kapandığında Bora'ya hediye olarak kitap almaya söz vermiştim. Anlaşmamız şöyleydi: Ben karışmaksızın kitaplar seçecek, istediği sayıda kitap satın alacaktık. Metrocity'deki Nezih Kitabevi'ne gittik. Çocuk kitapları reyonunda 1 saate yakın incelemede bulundu. Sonuçta "Ejderha Bilimi" isimli harika bir kitap ile Ulysses Moore serisinin son kitabı olan "Maskeler Adası" romanını aldı.

Ejderha Bilimi kitabı; (sözüm ona!) dünyadaki ejderha türlerini anlatıyor. Kitabın baskısı, tasarımı ve kalitesi çok güzel. İçinde haritalar, üyelik kartı vb. eklentiler de var. Üyelik kartı, dünya üzerinde yaşayan ejderha bilimcilerini bir araya getiriyor. Bu bilimcüceleri pardon adamları, ejderhaları korumaya and içiyorlar ve gizlice örgütleniyorlar.

Ulysses Moore serisi ise fantastik bir çocuk romanı. 250 -300 sayfalık bu romanı, gece yatmadan önce 10-20 sayfa halinde ben okuyorum Bora'ya. Şu ana kadar seriden yayınlanan 4 kitap okuduk. 5.'yi dört gözle bekliyoruz. Benim de okumaya bayıldığım bu seri; Jason, Rick ve Julia adlı 3 maceraperest çocuğun serüvenlerine yer veriyor. İngiltere'de bulunan, Kilmore Koyu isimli esrarlı sahil kasabasında gizlenmiş Zaman Kapıları'ndan geçerek tarihte yolculuk yapan çocuklar, kapılar hakkındaki gizemleri ve kapıların gizli anahtarlarını bulmaya çalışıyorlar. Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlanan kitaplar gerçekten çok sürükleyici.

4 yorum:

olmadık işler peşinde dedi ki...

Ulysses Moore için 2 harika web sitesi buldum.
Yakında Harry Potter gibi filme çekilirse şaşırmam.

http://www.scholastic.com/ulyssesmoore/

http://www.ulyssesmoore.it/

Adsız dedi ki...

ben ulysses serisi ve Dugald Steer kitaplarini 18 yasimdayken okumustum(= oldum olasi cocuk kitaplari koleksiyonu yapmak gibi bir hastaligim var. 18 ime denk geldiler fakat napabilirim, yazarlar cocukluguma yetisememis. bence sizin minik mukemmeli eliyle koymus gibi bulmus, bu iki serinin diger kitaplarini da okumasini siddetle tavsiye ederim. Spiderwick gunceleri, Laura serisi ya da Talihsiz Seruvenler Dizisi de tahminimce cok hosuna gidecektir.
keyifli okumalar^^

olmadık işler peşinde dedi ki...

Adsız merhaba,
Tavsiyeler için teşekkürler. "Talihsiz Seruvenler Dizisi"ni aldık ama henüz okumadı. Diğer önerilerini kış döneminde alsak anca okur:)
Şu sıralar Çocuk klasiklerini okuyoruz.

Seveceğini düşündüğüm bir seri önermek isterim: "Ejderha Avcıları" okulu..

Minik Yazar dedi ki...

bence kilmore koyu her açısından bakacaksak var.bunu bin kere söleyebilirim.....