Sayfalar

27 Şubat 2008 Çarşamba

Yaşama Yerleşmek

Kitabını TV8'de kendisiyle yapılan bir sohbette anlatıyordu Üstün Dökmen. Yaşamın en doğal hallerini, en doğal gereklerini nasıl da elinin tersiyle itebiliyor insanlar. Ya da nasıl doya doya, kana kana yaşıyorlar. Dinledikçe hoşuma gitti. Aldım okuyorum. Anlatımı çok güzel. İçerik de öyle.
Hayata yerleşmek bu kadar kolayken ilişmek niye?

Kitabın tanıtım yazısı:
Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de... Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır."

2 yorum:

Goddess Artemis dedi ki...

Annem hayranı Üstün Dökmen'in, şimdi o da okuyor bu kitabı.

olmadık işler peşinde dedi ki...

yerleşmekten öte yaşama yayılmış biri olarak verdiği örneklere bayıldım :) vakit olsa (uyuya kalınmasa) iki günde okuyup bitecek bir kitap...