Sayfalar

9 Mart 2008 Pazar

Bir yazar, bir hikaye, bir kapak


Nermin Bezmen'i "Kurt Seyt - Shura" isimli enfes ve büyüleyici romanı ile tanıyıp sevdim. Sonra tesadüfen bir proje için eşi ve kendisi bizzat tanışma fırsatı bulup, kişiliğine, güzelliğine, mütevaziliğine ve hanımefendiliğine hayran kaldım. Kitaplarımı imzalattım... Yazdığı tüm romanları okudum. Anlatımını, Türçeyi kullanışını çok sevdim.

Yeni kitabı Sırça Tuzak'ı rafta gördüğümde hemen satın aldım. Elimdeki kitap biter bitmez başlayacağım okumaya.

Nermin Bezmen kitaplarının kapak tasarımlarını oğlu Cazım Bezmen yapıyor. Son derece özenli ve şık kapaklar bunlar. Kitaba link vermek için arama yaptığımda, ulaştığım görseller karşısında hayal kırıklığına uğradım. Sırça Tuzak'ın gümüş, metalik görünümlü, şık kapağına haksızlık etmek istemediğimden kendim fotoğrafladım.

Kitabın tanıtım yazısı:
Dışarıdan hayran olunan içi tuzaklarla dolu sırça köşklerin hikâyesi… Nesillerin birikimiyle büyümüş bir sanayi imparatorluğu ve bu imparatorluğu yöneten son iki nesil aile bireylerinin dışarıdan gıptayla izlenen birlik ve beraberlikleri. …Ve içlerinden biri; hırslı, kıskanç, megaloman, küstah, yalancı… Ruhsuz varlığını bu imparatorluğa tek başına sahip olmaya adamış ve şeytanıyla buluşmuş bir adam. Sadece kendini seven, her şeyi herkesten iyi bildiğine, en mükemmel olduğuna inanan bu adamın bilmediği bir şey vardı: İhtiraslar yetenekleri aşınca bundan trajedi doğması kaçınılmazdı ve onun arsız hayalleri, hem dev bir holdingi hem koca bir aileyi çatırdatacaktı. “Bütün imparatorluklar hazımsızlıktan ölür.” demiş Napoléon Bonaparte. Bu kitaptaki öykü, Vardar İmparatorluğu’nun ölüm tuzağında birinci perdedir.

Hiç yorum yok: