Sayfalar

2 Mart 2009 Pazartesi

Neler oluyor dünyada...


İZ TV'de izledim az önce"Ay Ayıları"nın ızdırabını.. İnsanların onlara yaptığı akıl almaz işkenceyi. Bu hayvancıklar geleneksel Çin tıbbı salaklığı yüzünden acı içinde ölüyorlar.

Hayvanları tabut kadar kafeslere koyup, karanlık hücrelerde, sürekli yatar vaziyette hapsediyorlar. Bellerinde 10 kg ağırlığında demir bir kemer ve bu kemere sabitlenmiş katater ile safrasını sağıyorlar. Aç ve susuz bırakıyorlar ki daha çok safra salgılasınlar diye...

Bazıları 15-20 yıl bu şekilde yaşıyor. Bazıları dayanamayıp kanserden, enfeksiyondan 2 yılda ölüyormuş.. Kafesinde dönemeden, ölmesinler diye verilen azıcık yemeği bile yüzüstü yatarak yiyip, hayatta kalmaya çalışıyorlar.


Bu işe gönül veren insanların onları kurtarma öykülerini şuradan izleyin.

Tam 7.000 ayı bu mezar kafeslerde kurtarılmayı bekliyormuş. İçim katıldı benim. İnsanlığımdan utandım....

9 yorum:

Magissa dedi ki...

Ben izlemeye başladım, bir noktada dayanamadım, çok fena oldum, kanalı değiştirdim.

İnsandan başka kötü yürekli tür yok.
Bir kez daha anladım....da ne fayda?

olmadık işler peşinde dedi ki...

Magissa öyle bir kötülük ki bu, hiç bir koşulda açılmasın diye kafeslere kaynak yapmışlar...
daha büyük acılar onların olsun inşallah:(

Rahsan Collyer dedi ki...

İçim parçalandı, bu ne yaaa!!!! Magissa'nın insandan başka kötü yürekli yok lafına katılıyorum. Biz neyiz ya? Nasıl bir türüz? Kalp yerine, beyin yerine ne taşıyoruz??? Çok üzüldüm, çok sinirlendim. Hangi küfür, hangi bedduayı etsem yetmez, kahretsin!!!

Berceste dedi ki...

En yogun izlenen saatlerde ayilara iskence eden ulkeler arasinda Turkiye'yi gosteren(ayi oynatan cingeneler esliginde) UK TV kanallarinin ve gonullu orgutlerinin bu olaydan haberi var mi acep? Bizim ayilar bunlarin yaninda cennette sayilirlardi herhalde!

olmadık işler peşinde dedi ki...

Aynı belgeselde bizim dansçı ayılar da vardı. Onlar için açılan rehabilitasyon merkezini de tanıttılar. Ama gerçekten bunun yanında hiç kalır onlara edilen eziyet. Bu akıl almaz bir vahşet. Bunu yapanları da böyle kafeslemek geliyor içimden. Gebersinler orada.

Berceste dedi ki...

Bir de yiyip ictiklerimiz var :( Seyrettigim bir TV programi sonrasi yazdigim gibi (http://berceste.blogspot.com/2008/01/ka-tavuk-ka.html) Diger yandan bizi vahset otesi yaratiklar gibi gosterdikleri icin de hala kizginim :( Cunku hala varmis gibi gosteriyorlar!

olmadık işler peşinde dedi ki...

Ya zaten bunun sonu yok. Okudukça, izledikçe insanlığımdan utanıyorum ben. Yaz yaz bitmez ama ne fayda...

uyuz cadı dedi ki...

aylar evvel izledim bu belgeseli, ama ne halde? hoş benim halimden ne olur ki, sonuçta evimde rahat rahat yaşıyorum. olan zavallı kuzucuklara oluyo yine :(
etkisinden hala kurtulamadım, kurtulmakta istemiyorum zaten. yine gösterilecekmiş iz tv'de, 2-3 gün evvel tanıtımlarını gördüm. yine ağla ağla içim çıktı, eşime anlatıyorum bağırıyorum sanki o yapmış bütün bunları gibi.
anlamıyorum ki, biz insansak onlar ne? onlar insansa eğer biz neyiz?
o safrayla aynı işi görebilecek kaç çeşit bitki vardı söylemişlerdi de hatırlayamadım şimdi. sayısı birşeyi değiştirmez ya zaten, bir tane bile olsa o vardır sonuçta. kullanılsın. ama inanamıyorum ki hala hayvanlara bu şekilde işkence yapılıyor hala buna kimse dur diyemiyor demiyor da zaten. umurlarında değil...

en çok etkilendiğim kısım ise, hayatını ayıları kurtarmaya adamış bayanın girdiği karanlık, pis kokulu, ve kafeslere tıkılmış hayvanlarla dolu olan odaya girdiğinde omuzuna dokunan ayı patisiydi.
tırnağını bile çıkarmamış yavrum, sadece dokunmuş. insan adı altındaki adi pisliklerin yaptığına bak, onların yaptığına.
offf çok uzattım.. dayanamıyorum...

olmadık işler peşinde dedi ki...

UYUZ CADI MERHABA:)
Bu olanlara ne söylense az. bir cana dokunmaya, zarar vermeye cesaret eden bu ve benzeri insanlar gece yattıklarında hiç mi muhasebe yapmıyorlar bilmem... gösterilsin tabi, insanlar öğrensin olan biteni. bence sirklerle, kürk için yapılan katliamla, sokak hayvanlarını zehirleyenlerle ilgili belgeseller de yapılsın... gece gece hatırladım bak şimdi bu konuyu:(