Sayfalar

21 Nisan 2009 Salı

Hastasıyım

Kendimi bildim bileli var bu Arı Mama kutusu. Ben diyim 30 sene, siz deyin 50. Kesin yemişimdir ben bu mamadan. (Annem de yemiş midir acaba? Hafta sonu gittiğimde sorayım unutmazsam)

O logo, o kaşığı yutan çocuk, o dantelli zeminde milim değişiklik olmadı. Nasıl bir firma, nasıl bir marka, nasıl bir zihniyet ki en ufak bir yenilik ihtiyacı barındırmaz bünyesinde. Muhafazakarlığın ötesinde bir şey bu. Naftalin kokulu, eski, silik bir yüzle ne umulur ne bulunur bu rekabet ortamında? Anadolu'da, ücra köylerde falan satılıyor diye düşünüyor insan...

Durduk yerde değil, bizim sokağın köşesine her akşam park eden dağıtım aracının üstünde görüyorum reklamını da oradan geldi aklıma...

6 yorum:

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

bugün bu postun üzerine tesadüfen gördüm market rafında. üşenmedim inceledim. ne doğru dürüst içerik yazıyor ne kaçıncı aydan sonra kullanılacağı. hakkaten nedir bu yaa?? kim alır ki bunu bu devirde? kimdir bu firmanın sahipleri? kör müdür şaşı mıdır?ticaretten anlamaz mıdır?

olmadık işler peşinde dedi ki...

Evreka!
Tibet Gıda'nın bir ürünü. 64 yıllık bir şirketmiş. Gayet güzel ve modern bir web sitesi var. Camsil, Kenton gibi tanıdık markalar barındırıyor bünyesinde.
Bu bizim mama 63 yıllıkmış! 7-8 çeşidi de varmış. Bu ambalaj işine biraz kafa yorsalar iyi olur:))

Senem dedi ki...

Bence ambalajı bu şekilde eski tutmak çok iyi fikir. Yani biz senelerdir varız diyor adamlar. Gerçi hoş ben daha önce hiç farketmemişim ama herhalde iyi bir marka ki bu kadar zaman ayakta durmayı başarmış :-)

olmadık işler peşinde dedi ki...

Senem bu da doğru bir bakış açısı. Böyle örnekler yok değil. Mesela Mitsubishi logosu 1800'lü yıllardan kalma.

Ama ben yine de Arı Mama'nın başarısına inanmıyorum. Sektöründe ilkler arasında olup da, global rakipleri karşısında bu kadar geri kalmış olmak normal değil. İmajını çöpe atmasın, güncellesin yeter diyorum.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Bu Arı Mama kutusu üstündeki çocuk birine benziyor ama kime? diye düşünüyorum kaç gündür.
Nihayet buldum!!
Sermet Erkin'in çocukluğu bu:)

Nilüfer .......... dedi ki...

Atı alan üsküdarı geçmiş bu postunda ama şu >Sermet erkin meselesine gülmeden geçemeyecem ben burada :))))))))) Hakkaten de benzio