Sayfalar

26 Ağustos 2009 Çarşamba

Kütüphane arıyoruz

Bu akşam izlediği filmde görünce şöyle dedi "anne ben hiç gerçek kütüphane görmedim, nasıl oluyor acaba?" ve ekledi "İstanbul'da da tavana kadar kitaplar olan kütüphane var mı?"

Neden daha önce akıl etmedim diye hayıflandım.
İstanbul'a dönünce götürmek için söz verdim.

Şöyle yüksek tavanlı, duvarlar dolusu kitaplar olan, eski, köklü bir kütüphane göstermek istiyorum ona. Nette araştırdım, çok detaylı bir bilgi edinemedim. Bildiğiniz bir yer varsa, paylaşırsanız sevinirim....

14 yorum:

Seyhan dedi ki...

Beyazıt Devlet Kütüphanesi hem dış görünüşü çok hoş, eski bir bina ,hemde içi oldukça dolu tavsiye ederim

Blogcu Anne dedi ki...

İyi şanslar!.. Çocuklara yönelik yerli-yabancı kitapların da olduğu bir kütüphane bulursan bana da haber verir misin? :)

BirBen dedi ki...

İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi,Seyhan'ın dediği gibi adı Beyazıt Devlet mi oldu bilemiyorum,gitmeyeli 5 yıl oldu.
Beyazıt'ta irili ufaklı bir çok kütüphane var,mutlaka gidin sadece kütüphaneler değil,tarihi dokusu da ilgisini çekecektir abimizin.

GüLCaN dedi ki...

gitmeyeli uzun zaman oldu ama benim de bildiğim, bi beyazıt halk kütüphanesi var..

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

herkes söylemiş benim de bildiğim aynı, beyazıt kütüphanesi. mis gibi eski kitap kokar. pek disiplinli görevlileri vardır, filmden fırlamış gibi.. çıkışta da sahafları gezersiniz aynı eski kitap kokusu işler içinize. bir de kuşları yemlediniz mi ohhhh

olmadık işler peşinde dedi ki...

Anlaşıldı. Herkesin ortak görüşü bu olduğuna göre bizim elimiz Beyazıt'a gider.
Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum:))
Sevgiler

Magissa dedi ki...

Heneee ben de Beyazıt demek üzere atladım ama denmiş bile :)

olmadık işler peşinde dedi ki...

olsun, sana da çok teşekkür ederiz:)

* YeLiZ * dedi ki...

beyazit gelde benimde ilk aklima

olmadık işler peşinde dedi ki...

Bir ben bilmiyor muşum Beyazıt'ı zaten :I

Yeliz ULUCAY dedi ki...

Merhaba,
Beyazıt Devlet Kütüphanesi bir araştırma kütüphanesidir ve bildiğim kadarıyla kapalı raf hizmeti vermektedir yani kaynakları depolarda tutulmaktadır bu yüzden gittiğinizde çok fazla sayıda sergilenen kitap göremeyeceksinizdir. Atatürk Kitaplığı(Taksim'dedir) bir halk kütüphanesidir. Açık raf hizmetiyle rafları hayli dolu olduğu gibi ücretsiz üye olup derhal kitap ödünç alma imkanınızda olacaktır.İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphaneside aynı şekidle kapalı raf hizmeti vermektedir dolu raf görebilmeniz için açık raf hizmeti veren bir kütüphaneye gitmenizi öneririm. Son olarak Beyazıt Devlet Kütüphanesi mimari olarak ve tarihi olarak çok değerli bir kütüphane olduğu gibi o civarda yer alan Süleymeniye Yazma Eserler Kütüphanesi, Köprülü, Millet Yazma Eserler kütüphaneleri de dolu rafları açısından değil ancak mimari açıdan ve tarihi değer bakımından mutlak görülesi kütüphanelerdir. Saygılarımla

olmadık işler peşinde dedi ki...

Yeliz hanım,
Hasta olanın doktor ayağına gelirmiş. Tavsiyeleriniz, detaylı açıklama ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Şimdi her şey daha netleşti. Biz bir kaç kütüphane gezeceğiz anlaşılan. İstanbul'a dönünce, bir günlük bir kütüphane turu yapacağız Boracığımla. Bu programı gerçekleştirince yazacağım tekrar.
Selamlar

kesmeray dedi ki...

Selam,
Atatürk Kitaplığı'nda çocuk bölümü yok ne yazıkki:(( Ama bahçesinde yapılan binanın çocuk bölümü olma ihtimali varmış, umarım olur!

Hangi semtte oturduğunuzu bilmiyorum ancak Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi'ni tavsiye ederim. 5 yaşındaki oğlum ve ben ve hatta 2 yeğenim oraya üyeyiz. Nüfuz cüzdanı ve bir fatura ile üye olduk ve birer kütüphane kartımız var. Bu kartla 15 gün süreliğine 3'er kitap alabiliyoruz. Hatta kütüphaneci amcaya kütüphaneyi soymaya geldik diye takılıyoruz:) Düzenli Kütüphane kullanmanın okuma alışkanlığını geliştirmede yararlı olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle özellikle çocuklarda kütüphane kullanma alışkanlığının teşvik edilmesi gerektiğini... Neye dayanarak derseniz uzmanlığıma, çünkü ben bir kütüphaneciyim:)

Semtinize yakın kütüphaneyi bulmanıza Kütüphaneleri Seviyorum isimli gönüllü girişimimizin web sayfası yardımcı olabilir: www.kutuphaneleriseviyorum.org

KütüphaneSever'lerin çoğalması dileğiyle:)

olmadık işler peşinde dedi ki...

Kesmeray,
Bu konudaki arayışımıza yardımcı olan harika yorumlar aldım. Sizinki de çok yol gösterici teşekkür ederim.

Konum olarak Bakırköy'e çok uzağız. Ama verdiğiniz harika linkten faydalanarak bölgemizdeki kütüphaneleri inceleyeceğim.

İlkokul ve ortaöğrenim hayatım boyunca kütüphanelerden kitap ödünç aldım. Harikadır, çok keyiflidir kütüphaneler. Şimdi artık internetle birlikte sanırım ilgi azalmış olmalı ama küçüğüme kütüphanenin eşsiz ortamını göstermek, tadını almasını sağlamak istiyorum.
Sevgiler