Sayfalar

6 Ağustos 2009 Perşembe

Huggies vs Prima


Çocuklarımız söz konusu olunca, biz anne babalar her şeyin en iyisini isteriz. Peki tercihlerimizi neler yönlendiriyor?

Kendim için şöyle bir sıralama yapabilirim: Deneyim, tavsiye, izlenim ve güven.

Tam olarak, bir markaya yapışıp kalan tüketici tipiyim ben. Deneyip, güvenirsem kolay kolay vazgeçmem. Öyle güvenirim ki, yeri gelir hatasını bile hoş görürüm. Kalitesine güvendiğim bir markaya, fazladan para ödemeyi göze alırım. Bir ürününden memnun kaldığım markanın, diğer ürünlerini de denerim.

Peki ya yollar kesişirse? Yani markaların ürünleri arasında ilerlerken aynı üründe çakışırsak.. Nitekim bu postun yazılma sebebi de bu.
Bebek bezi seçimi.

Biz Bora’ya da, yakın bir geçmişe kadar Çağan’a da Prima bebek bezi kullandık. Nedense hiç hangi marka alsak diye düşünmedik, rafta hiç başka ürün aramadık. İlk kullanımda yani Bora bebekken, arkadaşlarımızın tavsiyesi ve markanın güvenilir imajı bizi ikna etmişti, sonrasında da üründen memnun olmamız yetti.

Bu yıl ezber bozan olaylar Huggies Mayo Bez kullanmamızla başladı. Üründen çok memnun kaldık. Ürünün alternatifi olmayışına, Prima’nın bu segmenti boş bırakmış olmasına inanamadım. Prima’nın bu açığı bizi yeni bir marka deneyimine itti ve Huggies ile ilk kıvılcım çaktı.

Bir süredir Prima’yla sorunlarımız vardı aslında. Ölçü sorunu bunların en önemlisiydi. Çağan’a hep kilosunun bir üzerindeki bedende bez kullanmak zorunda kalıyordum. Şu anda 5 numara bez iyi oluyor, oysa 4+ tam onun kilosuna karşılık geliyor. Bir de esnek bant konusu var ki o da ayrı dert. Prima’nın Aktif Bebek serisi esnek bantlı ve düz bantlısına oranla fiyatı daha pahalı. E hem bedenden hem esnek banttan fark ödeyince insan huzursuz oluyor. Kaldı ki bu fiyat farkına razı olduğumuz halde 5 numara esnek bantlı üründen bulamıyoruz... Son kusur da koku. Bana Prima’nın kokusu biraz ağır geliyor.

Geçenlerde Huggies Mayo Bez alışverişi sonrasında, eşime yine Huggies’in bez numunesini vermişler markette. Denedik. 4 tam oldu. Hem esnek bantlı hem yumuşak hem de daha hesaplı. Üstelik koku da yok.

İşte bu basit deneyim Prima ile vedalaşmamıza neden oldu. Şimdi artık bir süredir “Anne kucağı gibi rahat” temalı reklam filmiyle bana göz kırpan ve sonrasında ürünleri ile gönlümü kazanan Huggies’i kullanıyoruz.

Dün eşim yeni paketlerimizi aldı. Paketlerin yanında üç adet ıslak mendil hediyesi vardı. Bu mendillerin tanesi 5 TL (!) kadar.

Buradan Prima’ya çıkacak epey ders var bence:
  • Mayo bezi Türkiye’de pazarlamamakla, meydanı boş bırakıyor, tüketicinizi yeni marka deneyiminin tehlikeli sularına bırakıyorsunuz
  • Esnek bantsız ürünle hangi segmente eğiliyorsunuz bilmiyorum ama, bant için ekstra fiyat farkı ödemek olumsuz intiba uyandırıyor. Hem bantsız ürünleri tamamen kaldırsanız ya?
  • Beden ölçülerinizi gözden geçirmelisiniz.
  • Şu koku meselesini halletseniz iyi olur.
ANKET: ARAŞTIRMACI BLOGGER OİP YÜZYILIN (!) MARKA ANKETİNE İMZA ATIYOR :)) BAKALIM BEZ LİGİNDE MARKALAR NE DURUMDA. ANKET HEMEN SAYFANIN SAĞINDA.. TIKLAYIVERİN Bİ ZAHMET.

19 kasım 2009 edit:
Tıklandı evet. Sonuç ne idi onu da koymak lazım değil mi?


Ya da diğer bir değişle:

Böyleyken böyle....

26 yorum:

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

bak şimdi!
aklımı çeldin vallaha
beden meselesi bir yana koku hakkaten sinir bozucu. sanki herhangi bi koku b.k kokusunu bastırabilirmiş gibi bulamışlar pudra aromasını..
mayo bebek bezi evet bence de benzersiz bir ürün
bence bu postu prima'ya yollamalısın. sen göndermezsen ben gönderirim zaten haberin ola :)

biselle dedi ki...

Biz de ikiz bebek sahibi ablamin tavsiyesiyle Prima ile baslamistik. Islak geceler ve bacak arasi kizarikliklar sonrasinda "anne kucagi gibi rahat" Huggies'i denemeye karar verdik. O kadar memnun kaldik ki simdi elimiz Prima'ya hic gitmiyor.

Nedense Prima tuketici uzerinde cok guvenilir bir imaj cizmis. Bebek bekleyenlere bez olarak hep o oneriliyor. Ama bence devri gecti bu haliyle. Kendilerini duzeltmezlerse ki senin mailinde yazanlari dikkate almalari bie yeter, Huggies yakinda Prima'nin tahtina oturacak. Belki de oturdu bile!

Calanon dedi ki...

Oglan dogdugundan beri Huggies kullaniyorum ben. Bir kere Prima'yi denemistim, bedava gelmisti bir paketin icinde, begenmemistim. Huggies'in burada iki cesidi var, benim kullandigim biraz daha pahali, Natural Fit, digeri bacaklarini kizartiyordu.

Su kagit-bez parcalarina verdigimiz paralari dusunursek neden dogru durust yapmazlar hepsini diye merak etmemek elde degil.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Hülya,
Pazar araştırması yapıyorlardır herhalde... Aslında markalar blogları yeterince değerlendiremiyorlar gibi??

olmadık işler peşinde dedi ki...

Biselle,
Gidişat Prima'nın pazarını rakipleriyle hiç olmadığı kadar paylaşmaya zorlandığını gösteriyor bence.

Calanon,
Mesela Pampers USA sitesinde şu esnek bantsız ürünleri de göremedim ben. Huggies burada da iyi gidiyor.

İLKAY dedi ki...

Ya evet bende benim çocukların mı popoları kocamanda numaralar dar geliyor diyordum... Hatta kızımda primanın numaraları yetmedide son demlerde huggies e geçmiştik. Nasıl unuttuysam ben bunu. Bende döneyim hazır sen hatırlatmışken ama huggiesin tek problemi sırt bel kısmı acayip teletiyordu... Sanırım lastikli ve büzgülü olmasından... Şu sıcaklar bir azalsın hemen dönmeli:)

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

markalar bi halt araştırması yapmıyolar..
benim gördüğüm blogları adamdan sayan tek firma milupa. paket yollayıp duruyolar annelere. onlar da "çocuum şunu beğendi bunu yemedi" diye yazıyorlar. bundan feyz alsaya bez firmaları.

Blogcu Anne dedi ki...

Biz ilk başta Huggies ile başladığımız bez maceramızı Prima ile sonlandırdık. Prima'nın abartılı kokusu bizi de rahatsız etmekle beraber Huggies çok haşır huşur gelmişti bana... Son zamanlarda beden sıkıntısı yaşamaya başladığımız için Can Bebe'yi de denemiş ve şaşırtıcı bir şekilde memnun kalmıştık. (Nedense bebek bezi konusunda yerli markadan hoşnut kalmayacağım gibi bir önyargım vardı)

Mayo bezi konusunda ise sana kesinlikle katılıyorum. Ancak Prima bu alanda sadece Türkiye pazarını değil, tüm mayo bezi pazarını eliyle Huggies'e teslim etmiş durumda. Amerika'da da henüz (oradaki ismiyle) Pampers bu alanda bir çıkış yapmış değil, bu noktadan sonra yapsa da 10-0 geriden başlayacak zaten...

Ancak "pull-ups" denilen külot bezler konusunda da Huggies Prima'nın eline su dökemez. Yiğidin hakkı yiğide :)

Yukarıdaki annelerin yorumlarına katılıyorum. Blogcu annelere sakızlarımızı değerlendirin diye rasgele e-mail göndereceklerine bu yorumları baz alsalar ya firmalar...

Sevgiler...

Tuğçe dedi ki...

Merhaba OİP,
Huggies'in Little Swimmers'ın yanında, altına kaçıran çocuklar için kız ve erkek ayrı piyasaya sunduğu Dry Nites ürününü de hatırlatmak isterim...Sana Prima'ya kurumsal bazda yaptığın eleştirilerinde katılmakla birlikte her iki ürünü ve daha fazlasını da denemiş biri olarak hala tercihimin Prima olduğunu da belirtmek isterim. Belki Duru daha ay ve kilo olarak küçük olduğundan Huggies bana çok kalın ve rahatsız edici geliyor, Prima'nın inceliğini seviyorum.Aynı inceliği Can Bebe'nin de yakaladığını hayretle söyleyebilirim.Aynı yerli markanın Little Swimmers muadili bir ürününü de gördüm geçenlerde raflarda...Bence yenidoğan ve ilk aylar için prima, bebek büyüyüp kilosu artınca Huggies...

olmadık işler peşinde dedi ki...

İLKAY,
Bel kısmı terlemesi şikayetini daha önce de duymuştum. Çağan’da böyle bir durum gözlemlemedim şimdilik, ama takip edeceğim.

HÜLYA,
Bloglar, kullanmayı bilirlerse, marka yöneticilerinin ve pazarlama uzmanlarının işini kolaylaştıracak çok önemli bir araç aslında. Hızlı tüketim sektöründe çalışıyor olsam bu fırsatı kaçırmazdım. Baksana şu yorumlara, bebek bezi konusunda ne kadar önemli analizler var..

BLOGCU ANNE merhaba,
Yerli markalar konusundaki önyargı çok yaygın sanırım. Ürünlerini denemedim ama örneğin Can Bebe , bu önyargıyı aşmak için reklamlar yapıyor. Yanlış hatırlamıyorsam ürünlerini, Avrupa’nın en büyük bez üreticisi garantisiyle sunduklarını söylüyorlar. Reklamla nereye gelebilirler bilemiyorum. Çünkü Can Bebe’nin eskiden gelen, bence kemikleşmiş bir “ucuz” algısı var. Bu nedenle denemeyi hiç düşünmedim bile. Belki yeni, premium bir yan marka yaratmaları daha iyi olur, bilemiyorum...

"pull-ups" külot bezlere gelince, eşim bir keresinde 5 numara bez bulamayınca bunlardan almış. Bu ürün Prima’nın diğer bezlerine pek benzemiyor. Oldukça kalın ve tok bir bez.

TUĞÇE merhaba,
Reklamlardan gördüğüm kadarı ile Huggies'in Dry Nites’ı, Prima’nın "pull-ups" külot bezleri ile aynı kulvarda sanırım.

Yeni doğan ve ilk aylar için Prima ilişkisini çok doğru kurmuşsun. Bu tespitine tamamen katılıyorum. Huggies’in kalınlığı minik popoları rahatsız edebilir. Prima'nın inceliğini ben de takdir ediyorum.

Can Bebe'nin ince olduğunu yazmışsın. Merak ettim neden Can Bebe’den devam etmedin?

Adsız dedi ki...

Kızım doğduğunda beri Prima kullanıyorum ve çok memnunum. Bir kere mağaza içerisinde Huggies dağıtmışlardı, 1 adet denedim ve pişik yaptığı için atmak zorunda kaldım. Şimdi de yeni aloe kremli bezi çıkarmış Prima, özellikle yaz aylarında pişik sorunu yaşayanlar için tavsiye ederim.

olmadık işler peşinde dedi ki...

ARAŞTIRMACI BLOGGER OİP YÜZYILIN (!) MARKA ANKETİNE İMZA ATIYOR :)) BAKALIM BEZ LİGİNDE MARKALAR NE DURUMDA. ANKET HEMEN SAYFANIN SAĞINDA.. TIKLAYIVERİN Bİ ZAHMET.

Melis dedi ki...

Ben de nedense ilk defa bez almak için gittiğimizde başka hiç bir markaya bakmadan prima aldım. -Ki pek severim markaları karşılaştırmayı- Tüketici üzerinde inanılmaz olumlu etki bırakmış prima. Önümüzdeki birkaç ay prima kullanıp sonra ben de huggies deneyeceğim... Ne güzel bir konu yazmışssın oip, teşekkürler...

Adsız dedi ki...

Markaları denemeye acıgım ama bebek bezinde tüm denemelerimin sonucunda Primada karar kıldım.
Mayo bez iyi hos da yılda kac kez bu bezi kullanmak gerekiyor ki? Havuza gitmek icin bir paket aldım ama onun dısında Prima'ya devam. Esnek bantlar cok iyi, yumusaklıgı da kızım cok seviyor.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Teveccühünüz Melisçim :)
Konuya dönersem.
Prima uzun süredir sektörün lideri ve bunu hak etmek için çok çalıştı. Ancak unutmamak gerekir ki hiç bir zaman Huggies gibi iddialı ve global bir rakibi olmadı. Bugün pazar kızışıyor, rekabet artıyor. Can Bebe örneği ortada. Huggies'de markaların en bilinen pazar kapma stratejisi ile (little swimmers) rakibinin arkasından dolanarak, boş bulunduğu alanı doldurarak puan aldı.

Liderliği sürdürmek o kadar kolay değil işte.

(ÜLEN ÇAĞAN'DA DA NE POPO VARMIŞ YALNIZ, TEZ YAZDIRDI ANNESİNE, HELAL OLSUN!)

Öperim Demir adamcık'ı, mis kokulu gıdısından:)

olmadık işler peşinde dedi ki...

Sevgili Adsız,
Sen de haklısın. Ama herkesin durumu farklı.

Mesela biz neredeyse haftada bir paket mayo bez tüketiyoruz. Ama mesele kullanım sıklığı değil, marka deneyimi. Bir tane bile kullandığın zaman markayı denemiş, iletişime geçmiş oluyorsun. Sonra flört ve elektrik tutarsa peşinden evlilik.

Bizimkisi evlilikle biten ciddi bir ilişki oldu vesselam:)

kuzunun annesi dedi ki...

Huggies esnek bel bandı ile gönlümü celmiş ve 4 aylık prima macerasından sonra huggieste karar kılmama neden olmus cok önemli bir özellik tasıyor. Bizde belden taşma sorunu cok oldugundan huggiesle bunu önemli ölcüde önler olduk . Ayrıca mayo bezinide kullandık ve cok memnunuz

saricizmeli dedi ki...

2.900 doğan (34+3'de) Umut Ege'ye araştırmalarımız sonucunda Molfix Prematüre cuk oturmuştu:)) Sonrasında ise Molfix bizi hiç memnun etmedi.

Prima - Huggies aralığında gittik geldik. Koku meselesine katılmakla beraber hem eşimin hem benim oyum Prima'dan yana. Primayı daha emici buluyorum.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Kuzunun Annesi,
Huggies'in bel bantları daha kalın ve beli de kavrıyor, bu nedenle bizdeki yandan sızmalar da yok oldu.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Sarı Çizmeli,
Molfix hakkında hiç fikrim yok. Kullanan da yok sanırım.

Adsız dedi ki...

Sızdırmazlık açısından kesinlikle huggiesi tercih ediyorum. prima'da şişme oluyor. az bir çişde yapsa çok yapmış gibi gözüküyor.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Adsız,
Prima'da şişme oluyor gerçekten. Şişince çok kaygan bir hal alıyor, jöle gibi...

yenianne dedi ki...

Konuyu görünce yazmadan duramadım...Primada sızıntı sorunu yaşadık biz.Huggies kullanıyoruz ve çok memnunuz...Yalnız Huggies'in 1 numarası gerçekten diğerlerine göre kalın.

olmadık işler peşinde dedi ki...

yenianne,
Prima'da zaman zaman, uykuda yandan bel hizasından sızıntı oluyor evet. Bazı dönemler nedendir bilinmez, neredeyse hemen her uykuya yatışta oluyor ve beni deli ediyordu.

Huggies yeni doğan ve 1 numarada kalınlık problemini çözerse Prima'nın vay haline..

BAŞAK dedi ki...

MERHABA
BENİM KIZIM 18 AYLIK 1 HAFTA ÖNCESİNE KADAR DOĞDUĞUNDAN BERİ PRİMA KULLANIYORDUK FAKAT PRİMA ESNEK BANT SIKINTISI VE SIZINTISI BİZİ ÇİLEDEN ÇIKARTMIŞTI AMA DEDİĞİNİZ GİBİ ALIŞKANLIK BENDE ARAŞTIRMALARIN SONUÇU HUGGIESE GEÇMEYE KARAR VERDİM İNANIN BÖLE OLACAĞINI TAHMİN ETMEMİŞTİM GERÇEKTEN KIZIM ÇOK RAHATLADI EN AZINDAN ONA UYGUN OLAN NUMARAYI TUTTURDUK.
AYNI ZAMANDA BU DURUMU KİMİNLE PAYLAŞSAM HERKEZ AYNI DURUMDA PRİMADAN HUGGIESE TRANSFERLER ÇOĞALIYOR.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Merhaba,
Sayfada düzenlediğimiz ankette aynı şeyi söylüyor. katılım yüzlerce değil belki ama doğru ve bağımsız bir hedef kitle görüşü olduğu için değerli.
Bana göre yılların Priması öyle kolay havlu atmaz, mutlaka yenilikçi bir stratejiyle önlem alır. Bakalım izleyip göreceğiz...