Sayfalar

3 Ağustos 2009 Pazartesi

Selam çaktım sana arabadaki yorgun kız


Kumsallarda karpuzun suları akıtıla akıtıla, ısırılarak yendiği, bunun ayıp sayılmadığı yıllardı. Modernlik, kibarlık çıtası henüz o kadar yükselmemişti. Karpuz çekirdeklerini taramalı tüfek mermisi gibi dişlerimizin arasından kumsala saydırırdık, yaşıtlarımla.

Okullar kapanmadan, yani yaz tatilinden önce, çok sıcak olan bazı hafta sonları günü birlik denize giderdik. Şezlong ya da reklam şemsiyesi pek nadir bulunurdu. Kuma serilen havlularda oranıza buranıza kum dola dola yatardınız. Gölgelik olarak, babamın uzun uğraşılarla kurduğu, önde iki uzun arkada iki kısa sopaya bağlanmış, bir örtü iş görürdü. Üçgen bir çadırdı sanki bu.

Şile bezi askılı giysilerle ve tokyo giyerek gezmek ayıp/demode sayılmıyordu. Portatif buzluktan çıkarılan soğuk kola ve sular içilir, ekmek arası kuru köfte ve karpuzla karın doyurulurdu. Sıcaktan korunmak için hep denizin kıyısında, suların içinden yürüyen dondurmacıdan alınan kağıt helva arası dondurma ile sonuçlanan o mutlu günler daha dün gibi aklımda.

Denizden çıkılıp, tuzdan gerilmiş, güneşten yanmış yorgun vücutlarımızı zorla arabaya kadar sürükler, güneşin altında hamama dönmüş arbanın arka koltuğunda iki büklüm, havlular arasında mayomuzu değiştirirdik abimle. İşte bu gezilerin en sevmediğim anı budur. O arabanın içindeki buhranlı halimi hatırladıkça, hala fenalıklar basar içime.

Dün akşam üzeri bisikletle markete giderken, plajın yanındaki otopark bu manzarayla doluydu. Minibüste, arabada giyinip soyunan çocular gördüm. Onlara hınzırca gülümseyip geçtim yanlarından. İçimden bir iyimserlik, bir mutluluk dalgası geçti.
Yeniden çocuk olmak istedim....

4 yorum:

Magissa dedi ki...

Ben de çocuk olmak istiyorum, naapsak...

* YeLiZ * dedi ki...

hey gidi gunlerr

Calanon dedi ki...

En cok o sile bezi elbise ve bluzlari ozluyorum ben. Bir de kagit helva arasi dondurma olsa hic fena olmaz.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Magissa,
Çocuk yapmak bir ölçüde çocuklaştırıyor insanı :I (diye diye çocuk yaptırmak)

Yeliz,
hey gidi hakikaten.. öyle doğal ve içten mutluluklar o kadar az ki şimdi..

Calanon,
Şile bezi elbise ve bluzlar çok demode artık. Plaj aksesuarları, pareolar, şekil şeyler var artık.. O uyduruk dondurmanın tadını ben de çok özlüyorum.