Sayfalar

17 Kasım 2009 Salı

19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü

Daha önce bu konuda şu ve şu yazıları yazmıştım. Çok çarpıcı istatistikler, korkutucu rakamlar, akla hayale sığmayan örnekler var. Lafı bile yürek yakıcı...

Aklımı sürekli kurcalayan, korkudan ödümü patlatan bir konu, çocuğa yönelik cinsel istismar. Öyle sinsi bir düşman ki bu, nerede ve ne kadar yakınınızda olduğunu bilmeniz imkansız.

Yapılan araştırmalar 4 çocuktan 1’inin cinsel istismara uğradığını gösteriyor. Ürkütücü olan sayının çokluğu mu, çocukların bu istismarı çoğu kez yakın çevresinden yaşaması mı, hayatlarının kalan kısmında yaşayacakları psikolojik sorunlar mı, minicik bedenlerinde ve ruhlarında yaşadıkları tarifsiz acılar mı, yoksa suçun çoğunlukla cezasız kalması mı? Düşünün, nasıl bir çıkmaz bu...

10 yaşında oğlu olan bir arkadaşım çocuğunu bu konuda bilinçlendirmek için bir uzmana danıştı. Uzman 9-10 yaşındaki çocukların cinsellik ve mahremiyet konusunda eğitilmesinin öneminden bahsetmiş kendisine. Şu önerilerde bulunmuş:
• Çocuğun cinsellik konusundaki bilgileri doğrudan sizden almasını sağlayın. (Bu yaş döneminde arkadaşlarıyla konuşmaya başlıyormuş) Onunla açık ve net konuşun. (Erkek çocukta bunu babanın yapması öneriliyor.)
• Çocuğunuzun vücut bölümlerini tanımasını sağlayın.
• Çocuğa vücudunun sadece kendisine ait ve mahrem olduğunu anlatın.
• Giyip, soyunurken ya da duş alırken yalnız olması gerektiğini söyleyin.
• Anne-baba haricinde örneğin doktorunun sağlık açısından onu görmesi ve dokunmasının normal olduğunu, bunun dışında kimsenin vücuduna özellikle de mahrem yerlerine dokunmasına izin vermemesi gerektiğini anlatın.
• Hoşuna gitmeyen bir davranışla karşılaştığında "HAYIR" demesi gerektiğini anlatarak, böyle durumları size çekinmeden bildirmesini isteyin.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın kampanyasına bakın ve 19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü ile ilgili belki de televizyonlarda gördüğünüz videoyu izlemek için tıklayın.

Şu linke göz atın: benikoruyun.com/iyi dokunma kötü dokunma

4 yorum:

* YeLiZ * dedi ki...

Rakamlar bu kadar korkunc mu yahu.
Ya nasil bir dunyada yasiyoruz biz .
Hastaliklar ....sapiklar.....

Cok tesekkurler bu paylasimin icin .
Simdi seni okumasam hic aklimda olan bir konu degildi inan ki ..

olmadık işler peşinde dedi ki...

Çok karamsar bir yazı ve yürek burkucu bir içerik biliyorum. Ama var işte bunlar da, dikkatli olmak lazım... Arada bir hatırlamak, uyanık kalmak...

kara kitap dedi ki...

bu konu beni de çok üzüyor.masumiyetin simgesi olan çocuklara yapılan iğrenç şeylerden sadece biri cinsel istismar.bugün gazetede bir yazı okudum.amerika'da bir kadın 5 yaşındaki kızını seks tüccarlarına satmış.lütfen herkes anne baba olamasın.anne-babalık yasası çıksın istiyorum.

olmadık işler peşinde dedi ki...

Anne-baba olmadan önce insan olmayı öğrenmek lazım galiba... Çok üzücü:(