Sayfalar

15 Haziran 2010 Salı

Evde bi başına

İki gecedir yalnızım. Çağan'ı saymazsak tabi.
Başta garipsedim sonra hoşuma gitti. Size de oluyordur belki, kendimle başbaşa kalmayı özlemişim meğer. İyi geldi.


Cumartesi dağıldık dört bir yana. Baba doğu illerine gitti, kardeşinin yanına. Ben, çocuklarla anne-babamı görmeye. Nasıl özlemişim evimi, annemi, babamı, nasıl... Bir gece kaldık sadece. Pazar günü öğlen gibi ayrılırken oradan, sadece iki kişi kalmıştık arabada. Son hafta ders yapılmayacağını söyleyen Bora, çok özlediği anneanne ve dedesiyle birlikte kaldı.

Günde iki posta lunaparka gidiyorlar. Sanırsın vardiyalı görevdeler. Trombolinin başında duran çocuk, bizim lisedeki sınıftanmış(!) Çocuk dediğim adam yani:) Bora'ya istediği kadar zıplama hakkı veriyormuş. Torpilin de böylesi yani... Çok nüfuzlu bir insanım görüyorsunuz:))

Bu kafa dinlemenin acısı iyi çıkacak ama. Yarın girişler başlıyor. İlk olarak Bora otobüsle gelecek. Hayatının ilk yapayalnız yolculuğunu yapacak. Heyecanlıyız. Sonraki gün baba ve kardeşi, hafta sonu da aile büyükleri vs... Misafirim bol anlayacağınız. Oysaki bu hafta okullar kapanıyor. Normal şartlarda yazlığa taşınma zamanı. Ama böyle olunca bir hafta ötelenecek gidişimiz.

Çağan için çok heyecanlanıyorum. Orada kimbilir nasıl serpilecek, nasıl sosyalliğin dibine vuracak, sokak çocuğu moduna bürünecek... Güzel bir yer orası. Bütün evler açık çocuklara mesela. Nerde karnını doyurdu, nerde oyuna daldı, nerde kimin evinde, terasında belli değil. Dev bir çocuk köyü sanki:)

Bu kadar gevezelik yeter. Şimdi çizim yapmaya gidiyorum. Yine aklıma gelen bir kaç çocukluk anımı anlatıcam size. Şimdilerde olduğu gibi, planlı, korunaklı olmayan, gerçekten dolu dolu yaşanan çocukluk günlerine ait anılar... Sahi, belki de çocukken sahip olduğumuz en önemli şey, doğallık ve özgürlüktü...

9 yorum:

beste dedi ki...

aa OIP bende yalnizdim arassaydik keske:) Birgun dekoltem, ben ve oglus Paris'teyiz, sokakta atlikarinca gorunce dayanamiyor leonardo 2 tur bindi artik gidecegiz. Atli karinca donerken adam bir oyuncak ayiyi indirip kaldiriyor cocuklarda tutmaya calisiyor. Benim oglus kibar cekip alamadi. Tam giderken adam aldi oyuncagi oglusa verdi bir tur bedavadan bindi sonucta, dekoltem sagolsun:) Ne guzel bir yere gidiyor cagan dunyanin hala iyi oldugu, ozgur olabilecegi ay bizde mi gelsek oglusla ne:)iyi tatiller simdiden.

kara kitap dedi ki...

evde tek başına filmi geldi aklıma,muzır oip bakalım bizim için neler çizecek.tata tataaaam...
bora ve çağan için çok sevindim,keşke çocuklarımız hep öyle bir yerde yaşasalar.sen en azından yaz sezonunda özgür çocukluk verebiliyorsun onlara.darısı oğlumun başına.bahçesinde bisiklet binebileceği bir yerde yaşasın istiyorum.baçeli bir ev diliyorum lamba cini :)))

Nihan SARI, Illustrations. dedi ki...

ne tatlı şeyler yazmışsın sen böyle.herşey gönlüne göre olsun:))

olmadık işler peşinde dedi ki...

BESTE,
:D)) dekoltenin nüfuzunu sevsinler:) atlıkarıncadaki suratını hayal edebiliyorum leonardo'nun:D öp benim yerime de o ağzı kulaklarında adamı:) ben de senin o güzel ve mis kokulu evinin hastasıyım. gelin, kışın sizde yazın bizde takılalım? çocuklarla birlikte, şenlik içinde.
iyi tatiller size de:)

KARA KİTAP,
uykum geldi yarım bıraktım çizimi. yarın gece tamamlayacağım... dilerim herkes gönlündeki hayalindeki tüm güzelliklere sahip olsun. küçücük falan ama bize göre çok güzel bir yer. darısı başınıza inşallah:) sevgiler

NİHAN,
inşallah, hepimizin, herkesin:))

A-H dedi ki...

oip bu yazini okuyunca birden aklima annem geldi - nufuzlu insan kismindan yani :)
cocukken benim elbiselerimi aldigimiz magazanin sahibi annemin arkadasiydi aynen senin gibi nufuzunu kullanirdi bizimkisi, cocukken magazanin sahibini az dovmemis sokakta :)))

olmadık işler peşinde dedi ki...

A-H,
anneye bak sen:D) nüfuzun en geçerlisi ondaymış valla...
sokak çetesi de vardır allah bilir:)))

Ozgeee dedi ki...

Anlattığın yazlık hayatı bir çocuğun serpilmesi için ideal bir yermiş:)Bizimki de 1 aya ilk defa yazlık gorecek ve hatta 1 yaşını orada kutlayacak, bakalım sonra neler olacak? İlk çiğ köfte, ilk aşk, ilk kumsal ateşi. Çabuk büyüttüm di mi:)

Magissa dedi ki...

Insan boyle ucundan, bir kasik bile tadini alsa mazideki cocuklugun, guzel zamanlarin, bir nevi transa geciyor, di mi?

Yaz, ciz, beraber kafa yapalim :)

olmadık işler peşinde dedi ki...

ÖZGE,
:) yazdığın hızda büyüyecek merak etme:) iyi tatiller ve ilk yaşı kutlu olsun minnağın:)

MAGİSSA,
ben transtan bi türlü çıkamıyorum her nedense. şoklayın beni bişi yapın:)