Sayfalar

17 Ekim 2006 Salı

OLİMPİYAT LOGOSU

Geçtiğimiz Şubat ayında İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen 2006 Olimpiyat Oyunları’nın geçte olsa logo, maskot, madalya ve meşalesi ile ilgili açıklamalar geçti elime. Anlam ve açıklamaları şöyleymiş:

LOGO:
Su dağ, kristal, insan ve buzun karşımıdır. Logoda kar, mavi gökyüzü ile buluşmaktadır. Kristallerin yer aldığı logoda ölümsüz olimpiyat ruhu ve teknoloji, barış içerisinde insanlarla buluşmaktadır.

OLİMPİYAT MADALYALARI:
Toroc grafik takımının tasarladığı bu madalyalar Dario Quatrini’nin liderliğinde hazırlanmış.Madalyanın ön cephesinde Oyunları temsil eden resimler, arka yüzünde ise kazanılan branşın resmi yer alıyor. Parlak ve 3 boyutlu kabartmaların kullanıldığı madalyalar İtalyan tarihini de yansıtıyormuş. Madalyalar Olimpiyat halkalarından esinlenerek ortası delik olarak tasarlanmış.

OLİMPİYAT MASKOTU:
"Neve" adındaki bayan maskot çok nazik bir kartopu. "Gliz" ise oldukça neşeli ve hareketli bir buz küpü. 20. Kış Olimpiyatları’nın bu sevimli maskotları birbiriyle çok yakın olan ve kış sporlarını çok seven iki karakter. Maskotlar 38 yaşındaki Portekizli sanatçı Pedro Albuquerque’nin kaleminden hayat bulmuş. İkili kış oyunlarının havasını, sevgisini, hırsını, eğlencesini ve ruhunu taşıyor. "Neve" ve "Gliz" kısaca olimpiyat ruhunun genç ve enerji dolu yüzleri.

OLİMPİYAT MEŞALESİ: Kış Olimpiyatları’nın meşalesinin dizaynı tamamen dinamizmle modernizasyonun bir karşımı. Eskiden kullanılan tahta meşalelerin yerini alan bu modern çizgi de alevler tepede yer alan tek delikten bir arada çıkmıyor ve daha içeride hazırlanarak yukarıda yer alan birkaç delikten birden çıkıyor.
770 mm yüksekliğindeki meşalenin çapı 105 mm ve 1.850 kg ağırlığında. Sadece 1 kez yakılabilen meşale sönmeden yola çıkıyor ve işini tamamlayana kadar yanmaya devam ediyor. Bu meşale için kar, yağmur, rüzgar vesaire engel teşkil etmiyor ve her şart altında yanmaya devam ediyor. Tutma yerleri çelik olan meşalenin dış yüzü alüminyum kaplama ve kullanılan özel boya ısının tutanın elini yakmasını engelliyor.

Hiç yorum yok: